Saç Dökülmesi Sebepleri

Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Yeni çıkan saçlar olduğu zaman, saçlarımızın bir kısmı dökülebilir. Yeni gelen sağlıklı saçlara yer açmak için bir kısmının dökülmesi de gerekir. Ortalama olarak günde 100 tel saçın dökülmesi normal olarak kabul edilir. Fakat bu rakam daha fazla ise farklı sorunlar olabileceğinden saç dökülmesinin sebebinin araştırılması gerekir. Kimi zaman çevresel faktörlere bağlı da saç dökülmesi meydana gelebilir. Stres ve olumsuz faktörler saç dökülmesinin tetikleyen unsurlar olarak kabul edilir. Saç derisinde görülen bazı gözenek tıkanmasıyla da saçlarda kayıp oluşabilir. Aşırı derecede saçları ısıya maruz bırakmak, çok fazla kimyasal işlem uygulamak, sürekli saç rengini açtırmak, saçları sürekli şekillendirmek için her gün fön kullanmak, sıkı toplanan ve gergin olan saçlar gibi birçok faktör saç dökülmesine neden olabilir. Bunların dışında hormonal değişiklikler de saç dökülmesini tetikleyecek unsurlardan sayılır. Çok fazla stres altında olmak, duygusal yaşanan travmalarda saç dökülmesinin nedeni olabilir. Yani saç dökülmesinin bir değil birçok nedeni olabilir. Yetersiz beslenmede saç dökülmesine yol açabilir.

Saç Dökülmesini Önlemek

Saçları çok fazla gün içinde sürekli olarak gergin toplamak, saçları gerer ve koparır. Bu yüzden saçları olabildiğince gevşek bırakarak saç diplerin hava almasını sağlamalıyız. Ayrıca çok kuru ise saçlarımız nemlendirici ve besleyici bakımlar yaparak dökülmesi engellenebilir. Organik yağlar, saçla özdeşleşen bakım yağları ve doğal bitkilerden elde edilen besleyici yağlar da dökülmeyi önleyici etkiye sahiptir. Saç kökleri, kullandığımız kimyasal şampuanlardan, kirli havadan veya birçok çevresel faktörlerden tıkanabilir. Bu tıkanan gözenekleri açmak da saç dökülmemesi için etkili olacaktır. Ayrıca doğru saç bakım ürünleri de kullanmak bir noktada çok önemlidir. Saçların, yapısını ve dokusunu bilerek ona göre saç bakımları yaptırmak gerekir. Saçları sürekli boyamak, rengini değiştirmek iyi bir tercih değildir. Saçın yapısını daha da bozarak aşırı dökülmelere neden olacaktır. Saçları toparlamak ve saçlardaki dökülmeleri önlemek için birçok saç bakım önerisi mevcuttur.

Saç Dökülmesi İçin Bakım

Birçok faktörden dolayı saçlar kuruyup dökülebilir. Saç bakımları ve saç maskeleri sayesinde saçların dökülmesi engellenebilir. Saç yapısına göre kullanılacak bakımların saçlara iyi gelmesi için salonlarda bilir kişiler tarafından yapılması gerekir. Saç dökülmesini önleyen keratin içerikli maskeler, kolajen takviyeleri gibi birçok işe yarar bakım türleri bulunur. Saç dökülmelerine neden olan faktörleri analiz ettikten sonra nasıl bir yol izleneceği araştırılarak, saça en uygun bakım rutini oluşturulur. Saç dökülmesine karşı uygulanan işlemler dökülmeler iyileşene kadar belirli aralıklarla saçlara uygulanır. Bu süreçte saçı yıpratacak işlemlerden uzak durmamız gerekmektedir. Saç dökülmelerini engellemek saç bakım maskeleri ve daha fazla destek için Ersin Çamsarı kuaför salonumuzdan destek alabilir ve https://ersincamsari.com/tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

5.0
    CEVAP BIRAKIN